Serwis o materiałach i usługach związanych z płytami gipsowymi

Budowlaniec.tv - blog

budowlaniecZapraszamy na nowy blog remontowo - budowlany Budowlaniec.tv, gdzie artykuły oraz filmy związane z remontami i budownictwem.

>>Strona główna >>Instrukcje montażowe >>Filmy instruktażowe >>Galeria zdjęć >>Materiały >>O płytach gk

Montaż sufitów podwieszanych instrukcje1. Montaż sufitu podwieszanego na ruszcie krzyżowym (zwiń - rozwiń)

Zalety sufitów podwieszanych można by długo wyliczać. Są tanie, estetyczne oraz szybkie i łatwe w montażu. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

montaz sufitu podwieszanego
Prace przy montażu sufitu podwieszanego rozpoczynamy od wytrasowania powierzchni ścian, do których zakotwiony będzie profil przyścienny.
pusty sufit podwieszany
Przy trasowaniu powierzchni stropu zaznaczamy linie dzielące strop na dwie połowy. Następnie wytyczamy równoległe do pierwszej linie w rozstawie co 100 cm. Wspomniany rozstaw ustala odległość między profilami górnymi. Na tak wytrasowanych liniach zaznaczamy punkty w rozstawie co 100 cm, pamiętając o tym, aby pierwszy punkt na linii był w odległości maks. 40 cm od ściany.
konstrukcja do sufitu
W profilach przyściennych znajdują się fabrycznie wykonane otwory, przez które przekładamy kołki szybkiego montażu i za pomocą młotka osadzamy na nich profil NIDA UD27 na całym obwodzie sufitu.
montowanie sufitu z plyt gipsowych
Następnie wzdłuż wytyczonych linii mocujemy wieszaki obrotowe z prętami. Po zakotwieniu prętów w stropie odginamy wieszak pod kątem prostym. Odległość między wieszakami przy pojedynczym opłytowaniu wynosi 100 cm. Przy podwójnym opłytowaniu należy zastosować rozstaw 75 cm.
plyty gipsowe
Po zmierzeniu odległości pomiędzy ścianami docinamy profil NIDA CD 60 na żądany wymiar pomniejszony o 1 cm aby po umocowaniu go w profi lu przyściennym zachowany był pewien luz.
sufity gipsowe
Po docięciu profila NIDA CD 60 wsuwamy go w profil przyścienny i ruchem obrotowym osadzamy wieszak w profilu.
sufitpodwieszany
Rozstaw pomiędzy profilami warstwy dolnej wynosi 40 cm. Pamiętajmy, aby profile warstwy dolnej równoległe do ściany były od niej oddalone na maks. Odległość 20 cm. Odległość środka drugiego profila od ściany wynosi 40 cm.
sufit z plyt gipsowych
Po zamocowaniu profili poziomujemy ruszt za pomocą poziomnicy. Wysokość podwieszenia regulujemy za pomocą sprężynki wieszaka.
sufit nida
Do wykonania powierzchni sufitu stosujemy płyty gipsowe SYNIA (poproś w punkcie sprzedaży o broszurkę dot. płyt gipsowych SYNIA) o grubości 12,5 mm. Pierwszą płytę gipsową przycinamy na długość np. 80 cm (lub wielokrotność 40 cm) i przygotowujemy do montażu na ruszcie sufitowym.
sufit z gipsu
Przy rozstawie 40 cm pomiędzy profilami płytę przykręcamy krawędzią wzdłużną, pokrytą kartonem, w kierunku prostopadłym do rusztu. Przy montażu płyty do rusztu sufitowego należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny ok. 5 mm pomiędzy krawędziami płyty i ścianą. Rozstawy pomiędzy blachowkrętami wynoszą 20 cm. Wszystkie krótsze krawędzie płyty o dł. 120 cm z logotypem SYNIA powinny łączyć się na profilu NIDA CD 60. Płytę przykręcamy tylko do profili NIDA CD 60. Płyty mocujemy z wzajemnym przesunięciem styków poprzecznych o min. 40 cm
szpachlowanie gipsu
Po przykręceniu wszystkich płyt do rusztu sufitowego możemy przystąpić do wykonywania spoin pomiędzy płytami. Po zaspoinowaniu połączeń pomiędzy płytami gipsowymi powierzchnia sufitu jest przygotowana do ostatecznego wykończenia: malowania, tapetowania, nakładania tynków dekoracyjnych, itp.

 Na podstawie materiałów: Lafarge Gips

2. System sufitów podwieszanych Knauf (zwiń - rozwiń)

Konstrukcję sufitu stanowią profile zimnogiętę z blachy ocynkowanej o przekroju w kształcie litery "C" o symbolu CD, ustawione poziomo w tzw. profile obwodowe w kształcie litery "U" i symbolu UD. Profile takie mocuje się na wieszakach do stropu, a następnie przy pomocy łączników krzyżowych mocujemy pod spodem drugą warstwę profili, tzw. Nośnych. W ten sposób uzyskujemy konstrukcję dwupoziomową. Dobór wieszaków zależy od odległości jaką chcemy uzyskać między stropem a sufitem oraz od ciężaru sufitu podwieszanego. Do konstrukcji z profili przykręcone są płyty kartonowo gipsowe. Ilość warstw z płyt zależy od tego jakie parametry ma spełniać dany sufit.

Rysunek poglądowy sufitu podwieszanego Knauf D 112
rysunek sufit podwieszany

Maksymalne rozstawy wieszaków w konstrukcji sufitu podwieszanego Knauf D 112
sufit knauf

źródło budowairemont.knauf.pl

 • suche tynki
 • sufity podwieszane
 • ścianki działowe
 • zabudowy
 • poddasza w płytach

plyty gipsowe klejone

płyty gipsowe klejone

Nowoczesne tynki - płyty kartonowo gipsowe na klej. Równe i gładkie ściany, szybkość wykonania i łatwość wykończenia.

sufit-podwieszany-z-plyt-gipsowych

sufity podwieszane

Lekkie sufity podwieszane z płyt gipsowo kartonowych na konstrukcji stelażowej. Są one zarazem trwałe, bezpieczne jak i łatwe w konserwacji.

scianki dzialowe z plyt

sucha zabudowa

Estetyczne wnętrza, solidne, ciche i bezpieczne... Szybki i łatwy montaż. Lekkie ścianki działowe z płyt GK na konstrukcji.

polki z plyt gipsowych

półki, zabudowy z płyt GK

Wymyślne i niespotykane konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych.

poddasze plyty gipsowe

montaż płyt gipsowych na poddaszach

Wykańczamy poddasza w domkach - docieplenie wełną mineralną, paroizolacja, konstrukcja, płyty GK, szpachlowanie

Cennik

 • Cennik usług >

  Przybliżone ogólnopolskie ceny usług związanych z płytami kartonowogipsowymi Read More
 • 1

Instrukcje Montażowe

 • Sufity podwieszane >

  Zalety sufitów podwieszanych można by długo wyliczać. Są tanie, estetyczne oraz szybkie i łatwe w montażu. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą... Read More
 • Zabudowa poddaszy >

  Konstrukcję pod zabudowę poddaszy stanowią profile zimnogięte z blachy ocynkowanej o przekroju w kształcie litery "C" o symbolu CD, przymocowane... Read More
 • Scianki działowe >

  Konstrukcję ściany stanowią słupki z profili zimnogiętych z blachy ocynkowanej o przekroju w kształcie litery "C" o symbolu CW, ustawione pionowo... Read More
 • 1